Czy kiedykolwiek chciałeś otworzyć sklep, aby sprzedać koszulki, które zaprojektowałeś lub wszystkie farby-by-numery, które stworzyłeś? Jeśli martwisz się o zobowiązanie do roku działalności, może warto rozważyć uruchomienie pop-up shop. 

Pop-up shopy zyskują na popularności, ponieważ pozwalają właścicielom firm na elastyczność w kontaktach z klientami bez konieczności angażowania się w całoroczny biznes.

Jeśli planujesz rozpocząć pop-up shop, oto pięć wymogów prawnych do rozważenia:

1. Zdobądź licencję biznesową

Czy Twoje miasto lub stan wymaga, aby firmy posiadały licencję na prowadzenie działalności? Jeśli tak, istnieje całkiem spora szansa, że te wymagania dotyczą również Twojego pop-up shopu, niezależnie od tego, czy prowadzisz działalność przez 10 czy 100 dni.

Ponadto, w zależności od tego, co sprzedajesz, możesz potrzebować specjalnych licencji (zwłaszcza jeśli sprzedajesz żywność lub alkohol). Pop-up sklepy nie są zwolnione z zasad licencjonowania, więc upewnij się, aby sprawdzić lokalne przepisy dotyczące wymagań licencyjnych.

2. Negocjuj umowę najmu

Zwróć szczególną uwagę podczas negocjowania umowy najmu dla sklepu typu pop-up. Czy wolno Ci zainstalować urządzenia lub pomalować ściany? Jakie godziny są dozwolone do działania? Czy istnieje możliwość przedłużenia umowy, jeśli chcesz przejść z pop-upu na stałe?

Tylko dlatego, że Twój sklep jest tymczasowy, nie oznacza to, że powinieneś przeoczyć te szczegóły i podpisać jakąkolwiek umowę najmu, jaką da Ci właściciel.

3. Rozważ założenie spółki

Podczas gdy pop-up sklep może być tymczasowy, Twój biznes może trwać wiele lat. To może pop-up co roku, co kilka lat, a nawet dwa razy w roku. 

Jeśli masz zamiar dla swojej firmy, aby kontynuować nawet po zamknięciu pop-up shop, może warto rozważyć włączenie firmy. Incorporating może być kłopotliwe, ale może również chronić swoje osobiste aktywa od długów biznesowych i chronić swoją firmę od osobistych długów.

4. Zatrudnij kilku pracowników

Czy planujesz zatrudnić kilka osób tylko na jeden miesiąc pop-up sklep jest otwarty? Lub, są zatrudnianie pracowników długoterminowych?

W zależności od warunków zatrudnienia i ilu pracowników masz, może lub nie może być wymagane do zapłaty minimalnej płacy, oferują ubezpieczenie zdrowotne, lub zgodne z innymi przepisami prawa pracy.

5. Skorzystaj z usług prawnika

Po przeczytaniu tych wymagań, może zacząć myśleć, że nawet pop-up sklep jest zbyt wiele kłopotów. Nie rozpaczaj. Możesz zatrudnić doświadczonego prawnika biznesowego, który będzie w stanie pomóc Ci rozwiązać wszystkie problemy wymienione powyżej. Niech Twój prawnik zajmie się sprawami prawnymi, podczas gdy Ty skupisz się na prowadzeniu firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *