Jak uniknąć pozwów sądowych dotyczących stażystów

Nieodpłatne staże mogą być dobrodziejstwem dla małych firm: można szkolić całe nowe pokolenia pracowników i uzyskać jazdę próbną przed zobowiązaniem się do pełnego zatrudnienia. Ale mogą też być prawnym polem minowym.

Warner Music właśnie musiał zapłacić 4,2 miliona dolarów, aby rozstrzygnąć sprawę sądową za niedopłacanie stażystów, podczas gdy Conde Nast, NBC i Gawker Media były również celem byłych stażystów. (Nawet kancelarie prawne nie są odporne na pozwy stażystów latem.) Więc co te firmy zrobiły źle, a co trzeba zrobić dobrze, aby upewnić się, że nie zostaniesz pozwany przez swoich stażystów?

Naucz swoich stażystów dobrze

Praktyki mają być doświadczeniem edukacyjnym dla stażysty. A pierwsze dwa z sześciu czynników Departamentu Pracy określających, czy staż jest legalny, koncentrują się na edukacji: staż musi być podobny do szkolenia, które odbywałoby się w środowisku edukacyjnym, a doświadczenie stażowe musi być korzystne dla stażysty.

Załatwianie spraw, sprzątanie, odbieranie telefonów itp. nie są doświadczeniami edukacyjnymi i nie są korzystne dla stażysty. Współpraca z lokalną szkołą średnią lub uniwersytetem i oferowanie mini kursów lub zajęć dla stażystów może zapewnić, że uzyskają oni pewne korzyści edukacyjne ze stażu.

Podążaj za programem

Najlepszym sposobem na utrzymanie programu stażu zgodnie z prawem jest posiadanie jasnych zasad i ról zdefiniowanych wcześniej, więc prawdopodobnie chcesz stworzyć formalny program stażu. Jednym z najbardziej wpływowych czynników, na które zwracają uwagę sądy jest to, czy stażyści wypierają lub wykonują pracę regularnych pracowników, więc nie możesz traktować stażystów tak samo jak regularnych pracowników.

Ustanowienie programu stażowego pomoże rozgraniczyć stażystów od pracowników i upewnić się, że stażyści nie wykonują żadnych zadań, których nie powinni.

Umieść niepłatne na papierze

Musisz być szczery ze swoimi stażystami. Potencjalni stażyści muszą wiedzieć o niepłatnym statusie stażu, co możesz wyjaśnić na etapie składania wniosku i rozmowy kwalifikacyjnej. Stażyści muszą również wiedzieć, że nie mają zagwarantowanej pracy po zakończeniu stażu.

Najlepszym sposobem sformalizowania tego zrozumienia (i stworzenia papierowego śladu w przypadku, gdy niepłatny staż skończy się w sądzie) jest posiadanie pisemnej umowy o stażu. Umowa może określać zasady stażu i rolę, jaką będzie odgrywał stażysta, jak również informować stażystę, że nie ma on lub ona prawa do wynagrodzenia podczas stażu lub oferty pracy po jego zakończeniu. Tak długo, jak umowa jest zgodna z normami Departamentu Pracy, można upewnić się, że letni stażyści nie są więcej kłopotów prawnych niż są warte.

Zasady dotyczące bezpłatnych staży mogą być skomplikowane, ale doświadczony adwokat może pomóc utrzymać Twój mały biznes z dala od sądu tego lata.

Śledź FindLaw for Consumers na Google+.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *