Ruch Ban the Box: Co pracodawcy powinni wiedzieć

Gdzie uczęszczałeś/aś do szkoły? Ile miałeś/aś miejsc pracy? Czy kiedykolwiek byłeś skazany za przestępstwo?

Zwolennicy ruchu „Ban the Box” pracują nad usunięciem tego ostatniego pytania z podań o pracę. Jako właściciel małego biznesu i pracodawca, w jaki sposób może to wpłynąć na Ciebie?

Ruch „Ban The Box

Według National Employment Law Project, ponad 70 milionów Amerykanów ma na koncie wyroki skazujące. Przy prawie 90 procentach pracodawców, którzy sprawdzają przeszłość kryminalną podczas procesu zatrudniania, wielu z tych 70 milionów nie jest w stanie zapewnić sobie pracy.

Ruch „Ban the Box”, bardziej formalnie znany jako ruch „Uczciwa Szansa”, ma na celu usunięcie pytań o historię kryminalną z podań o pracę, aby dać byłym skazańcom szansę na rozpatrzenie ich podań w oparciu o ich zasługi, a nie historię skazań.

Prawo Sprawiedliwej Szansy

Obecnie rząd federalny, 17 stanów i ponad 100 miast i hrabstw w całym kraju posiada przepisy prawne dotyczące sprawiedliwej szansy.

San Francisco, Kalifornia

Rozporządzenie o sprawiedliwej szansie w San Francisco, uchwalone w lutym 2014 roku, dotyczy pracodawców zatrudniających 20 lub więcej pracowników. Rozporządzenie wymaga, aby pracodawcy mogli brać pod uwagę wyroki karne przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu tylko wtedy, gdy wyrok jest bezpośrednio związany z wymaganiami pracy. Pracodawcy muszą również wziąć pod uwagę wiek skazania, czynniki łagodzące i rehabilitację.

Hawaje

Hawaje były pierwszym stanem, który uchwalił ustawę o sprawiedliwych szansach, która ma zastosowanie zarówno do pracodawców prywatnych jak i publicznych.

Prawo to zabrania pracodawcom zasięgania informacji o wyrokach skazujących do czasu złożenia warunkowej oferty pracy. Ponadto, oferta może zostać wycofana tylko wtedy, gdy wyrok skazujący został wydany w ciągu 10 lat i wpływa na zdolność pracownika do wykonywania pracy.

Maryland

Prawo stanu Maryland odnosi się tylko do pracodawców stanowych. Pracodawcy stanowi nie mogą pytać o historię kryminalną kandydata, dopóki kandydat nie będzie miał możliwości odbycia rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą.

Nie musisz zatrudniać osoby, która naprawdę nie ma kwalifikacji, ale w wielu jurysdykcjach, gdzie obowiązuje prawo uczciwej szansy, nie możesz odrzucić kandydata wyłącznie z powodu wyroku skazującego. Sprawdź lokalne prawo i skonsultuj się z doświadczonym prawnikiem biznesowym, aby upewnić się, że Twoje praktyki zatrudniania są zgodne z przepisami dotyczącymi uczciwej szansy.

Śledź FindLaw for Consumers na Google+.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *