Najważniejsze przepisy o nadgodzinach dla małych firm

Wczoraj Biały Dom ogłosił nowe zasady rozszerzające ochronę płac za nadgodziny dla milionów pracowników najemnych. Od 1 grudnia, pracownicy zarabiający 47,476 dolarów lub mniej będą mieli prawo do półtora etatu, jeśli będą pracować ponad 40 godzin tygodniowo.

Oczekuje się, że nowa zasada wpłynie na około 4.2 miliona pracowników i wiele małych firm. Oto co właściciele małych firm i pracodawcy powinni wiedzieć o przepisach dotyczących nadgodzin, z archiwum FindLaw.

1. Pracownicy najemni: Ile godzin mogą pracować?

Zasady dotyczące nadgodzin różnią się w przypadku pracowników najemnych i tych opłacanych za godzinę. I podczas gdy stara zasada obejmowała tylko pracowników najemnych zarabiających mniej niż 23 600 dolarów rocznie, ta liczba wzrośnie w grudniu.

2. Czy trzeba płacić za nadgodziny w święta federalne?

Czy wynagrodzenie OT dotyczy tylko godzin? Czy też może dotyczyć dni, w które wszyscy inni mają wolne? To może być do pracodawców, aby nagradzać pracowników, którzy pracują w święta.

3. Czy musisz płacić za nieuprawnione nadgodziny?

Czy możesz być na haczyku za nadgodziny, jeśli pracownik pracuje w godzinach, których mu nie kazano lub na które nie pozwolono? Dowiedz się, czy jesteś winien OT nieuczciwemu pracownikowi.

4. Czy mogę zwolnić pracownika za odmowę pracy w nadgodzinach?

Normalnie, at-will prawa pracy pozwalają zwolnić kogoś z dowolnego powodu lub bez powodu w ogóle. Jednak niektóre stany mają ścisłe limity na to, ile godzin może pracować każda osoba, a inne mają limity na to, ile godzin mogą pracować niektórzy pracownicy.

5. Ca. Przepisy o nadgodzinach dotyczą pracowników nierezydentów

Warto zauważyć, że podczas gdy federalny Fair Labor Standards Act (FLSA) ustawia podłogę dla płac i odszkodowań za nadgodziny, państwa są wolne, aby ustawić poprzeczkę nieco wyżej, i może mieć bardziej rygorystyczne statuty, które obejmują więcej pracowników.

6. Lekcje z 14M $ BofA Overtime Settlement

Bank of America i jego jednostka Merrill Lynch wpadły ostatnio w tarapaty za oczekiwanie, że stażyści będą pracować poza godzinami pracy. A małe firmy zawsze mogą się uczyć na błędach wielkich korporacji.

Zasady wynagradzania za nadgodziny mogą być skomplikowane i ciągle się zmieniają. Jeśli masz pytania dotyczące zasad nadgodzin w Twoim mieście i stanie, lub czy federalne zasady OT mają zastosowanie do Twojej firmy lub pracowników, należy skonsultować się z lokalnym prawnikiem prawa pracy.

Śledź FindLaw for Consumers na Google+.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *