Google walczy z Departamentem Pracy o zarzuty dotyczące różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn

Google obecnie wydaje się być w trybie kontroli szkód, aby bronić się przed zarzutami Federalnego Departamentu Pracy o różnicy płac między płciami. Jednak Google przyniósł to wszystko na siebie. Przez prawie trzy lata, gigant technologiczny odmówił stosowania się do federalnych śledczych zgodności żądań dokumentów. Podczas gdy oficjalna skarga Departamentu Pracy wskazuje na wstępne ustalenia dotyczące różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, główny problem wynika z tego, że Google nie udostępnia dokumentów i informacji.

Podczas gdy Google nie jest dobrze znany jako wykonawca rządowy, firma w rzeczywistości otrzymuje sporo pieniędzy za wykonywanie pracy rządowej. Jednak w przeciwieństwie do innych wykonawców federalnych, którzy akceptują podleganie federalnym raportom zgodności w celu zapobiegania dyskryminacji, Google prosi sąd i świat, aby po prostu uwierzył im na słowo, że gigant technologiczny nie dyskryminuje kobiet, jeśli chodzi o płace.

Kontrahent federalny Przepisy dotyczące zgodności

Zgodnie z prawem federalnym, firmy, które otrzymują fundusze federalne do wykonywania pracy są ogólnie uważane za wykonawców federalnych. Kiedy firma zgadza się na kontrakt federalny, zgadza się podlegać federalnym przepisom zakazującym dyskryminacji w zatrudnieniu i innych nielegalnych zachowań, takich jak dyskryminacja ze względu na płeć w zakresie wynagrodzenia. Przepisy te zawierają wymagania dotyczące raportowania zgodności oraz współpracy z osobami prowadzącymi dochodzenia w sprawie zgodności oraz audyty.

Jeśli Twoja firma rozważa podjęcie kontraktu federalnego, zalecane jest zasięgnięcie porady prawnej w zakresie potencjalnego narażenia na odpowiedzialność wynikającą z obowiązków zgodności i raportowania.

Google oszalało

Podczas gdy Google agresywnie stwierdziło, że twierdzenia o różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn są bezpodstawne, nasuwa się pytanie, w jaki sposób zamknęli różnicę w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w Google w 2016 r., jeśli nie istniała ona wcześniej. Warto zauważyć, że Departament Pracy patrzy na lata przed 2016.
Dodatkowo Google twierdzi, że zastosowanie się do prośby o dokumenty byłoby bardziej kosztowne niż przychody generowane przez ich kontrakt federalny, co nasuwa kolejne pytanie: Dlaczego Google zawarł kontrakt w pierwszej kolejności? Czy oni po prostu planują na naruszenie, gdy nieuniknione dochodzenie zgodności rozpoczął?

Jeśli Twoja firma stoi w obliczu audytu zgodności Departamentu Pracy lub dochodzenia, lub po prostu rozważa podjęcie na kontrakcie federalnym, coraz pomoc prawną w najwcześniejszym możliwym czasie może być krytyczna, aby zapewnić, że rutynowe dochodzenie rządowe, lub typowy kontrakt, nie staje się koszmar PR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *