Kierowcy Ubera są pracownikami (w Brazylii)

Regionalny sąd pracy w Sao Paulo w Brazylii zrobił to, czego amerykańskie sądy albo nie zrobiły, albo nie miały okazji zrobić: orzekł, że kierowcy Uber są pracownikami, a nie niezależnymi wykonawcami. W związku z tym sąd nakazał Uberowi zapłacić kierowcy, który wniósł sprawę, 80.000 reai (około 25.000 dolarów) i zapewnić świadczenia pracownicze, takie jak wynagrodzenie za urlop i składki na fundusz odpraw.

Czy więc ta sprawa jest wyjątkiem, jeśli chodzi o rozróżnienie między pracownikiem a zleceniobiorcą w Uberze, czy też może ona sygnalizować złowieszczy trend dla firmy?

Giddyup, Partner

W innych przypadkach Uber uniknął oficjalnego orzeczenia w sprawach sądowych wniesionych przez kierowców. W zeszłym roku firma zgodziła się zapłacić do 100 milionów dolarów, aby rozstrzygnąć parę pozwów zbiorowych złożonych przez kierowców w Kalifornii i Massachusetts, ugody, które pozwoliły Uberowi nadal klasyfikować swoich kierowców jako niezależnych wykonawców. (To było po California Labor Commissioner’s Office powiedział kierowcy Uber powinny być klasyfikowane jako pracowników). Choć nie ma pewności, jak sąd rozstrzygnie kwestię pracownik/zleceniobiorca, jasne jest, że Uber (i konkurencyjny Lyft) wolą trzymać tę kwestię z dala od sędziów i ław przysięgłych.

Pracownicy za granicą

Z drugiej strony, zagraniczne sądy były znacznie bardziej przyjazne kierowcom Ubera. W październiku ubiegłego roku londyński Central Employment Tribunal orzekł, że kierowcy Uber powinni być klasyfikowani jako pracownicy, zarabiać co najmniej minimalną płacę i otrzymywać płatne urlopy. Wynik był podobny w Brazylii, gdzie sędzia Eduardo Rockenbach Pires również nakazał gigantowi ridesharingu zapłacić 50,000 reais (15,800 dolarów) za „szkody moralne”.

Uber powiedział Reutersowi, że będzie odwoływać się od decyzji, utrzymując, że „tworzy tysiące elastycznych możliwości generowania dochodów”. Z więcej orzeczeń, takich jak ten w Brazylii, Uber może stać się nieco mniej elastyczne i dużo mniej opłacalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *