Więcej Gigów w Gig Economy: Jedna trzecia wszystkich pracowników wykonuje pracę niezależną

To już nie jest relacja pracodawca-pracownik Twoich rodziców. Najnowszy sygnał, że to, co uważamy za „miejsce pracy”, stale ewoluuje. Nowe badanie przeprowadzone wśród pracowników w USA i pięciu krajach europejskich wykazało, że od 20 do 30 procent siły roboczej angażuje się w pracę niezależną. I nie wszyscy z nich robią to z wyboru.

Podczas gdy niektórzy z nas z przyjemnością podejmują się realizacji pobocznych projektów, inni muszą zebrać wystarczająco dużo niezależnej pracy, aby związać koniec z końcem. Oto bliższe spojrzenie na liczby i co one mogą oznaczać dla Twojego małego biznesu.

Może zrezygnuj z dziennej pracy (jeśli w ogóle możesz ją dostać)

Badanie, którego autorem jest McKinsey Global Institute, podzieliło pracowników na cztery dyskretne grupy w zależności od tego, czy wykonują niezależną pracę dobrowolnie i czy jest ona ich głównym czy dodatkowym dochodem:

Free Agents: Pracownicy, którzy aktywnie wybierają niezależną pracę i czerpią z niej swój główny dochód.
Dorywczo Zarabiający: Pracownicy, którzy wykonują niezależną pracę z wyboru i wykorzystują ją jako dodatkowy dochód.
Niechętni: Pracownicy, którzy woleliby pracować na tradycyjnym etacie, ale utrzymują się głównie z pracy niezależnej.
Osoby z problemami finansowymi: pracownicy, którzy wykonują niezależną pracę z konieczności.

Nie jest zaskoczeniem, że ci, którzy szukają niezależnej pracy są bardziej szczęśliwi niż ci, którzy są do niej zmuszeni. Wolni agenci i pracownicy dorywczy (którzy stanowią 70 procent osób zaangażowanych w pracę niezależną) wykazali większe zadowolenie ze swojego życia zawodowego niż osoby niechętne i finansowo ograniczone, a wolni agenci wykazali nawet większe zadowolenie niż pracownicy dorywczy, czyli ci, którzy znajdują niezależną pracę jako dodatek do pracy od 9 do 5.

Dzień Niezależnych

Jeśli wolni agenci są ogólnie szczęśliwsi, czy oznacza to, że zwiększasz szczęście swoich pracowników, sprawiając, że nie są pracownikami? Istnieją plusy i minusy zatrudniania niezależnych wykonawców, i istnieją pewne kary, jeśli nie jesteś jasny na rozróżnienie. Ale to może sprowadzić się do branży jesteś w i rodzaj pracowników chcesz. Podczas gdy osoby aktywnie poszukujące niezależnej pracy są szczęśliwi, aby to zrobić, należy pamiętać, że te zmuszone do niego są znacznie mniej tak. Istnieje więcej koncertów niż kiedykolwiek w gospodarce gig, ale to nie znaczy, że wszyscy cieszą się show.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *