3 najlepsze wskazówki dla małych firm zatrudniających przestępców

Od dziesięcioleci jest to standardowa część każdego podania o pracę: „Czy byłeś skazany za przestępstwo?”. Dla pracodawców, może to być łatwy sposób na sprawdzenie listy kandydatów do pracy, lub próba pozbycia się niesmacznych charakterów.

Istnieją jednak ruchy mające na celu usunięcie tego pytania z podań o pracę lub, jeśli nie, zachęcenie firm do zatrudniania przestępców i byłych skazańców. Podczas gdy małe firmy mogą nadal być ostrożni w zatrudnianiu kogoś z rekordem karnym, może być kilka dobrych powodów, aby to zrobić. Więc oto kilka prawnych kątów do rozważenia, jeśli myślisz o zatrudnianiu przestępców, z naszych archiwów:

1. Czy powinienem rozważyć zatrudnienie przestępców?

Chociaż może to być non-starter dla niektórych właścicieli małych firm, istnieje kilka dobrych powodów, aby zatrudnić zbrodniarzy. Jednym z nich jest to, że może to być niezgodne z prawem, jeśli „polityka lub praktyka wykluczająca nie jest związana z pracą i zgodna z koniecznością biznesową”, według EEOC. Ponadto, niektóre miasta i stany dają pierwszeństwo w kontraktach lub ulgi podatkowe firmom, które zatrudniają byłych skazańców. Więc mając politykę koc przeciwko zatrudnianiu przestępców może skończyć się kosztem.

2. Czy muszę zatrudnić przestępcę?

To, że istnieją dobre powody, aby zatrudnić osobę z przeszłością kryminalną, nie oznacza, że Twoja mała firma musi to zrobić. Jeżeli jednak odmawiasz zatrudnienia osoby wyłącznie na podstawie wcześniejszego skazania za przestępstwo, musisz upewnić się, że powód jest związany z pracą i zgodny z potrzebami biznesowymi. EEOC posiada obszerne wskazówki, które mają pomóc pracodawcom w upewnieniu się, że polityka zatrudniania jest zgodna z federalnymi prawami obywatelskimi.

3. Nie daj się pozwać za odmowę zatrudnienia przestępcy

Chociaż pytanie kandydatów o ich przeszłość kryminalną nie jest nielegalne, firmy powinny uważać, aby automatycznie nie wykluczać kandydatów z jakąkolwiek przeszłością kryminalną. Zamiast tego, dostosuj swoją politykę i praktyki sprawdzania do konkretnego stanowiska, na które zatrudniasz. Wiąże się to z zadawaniem właściwych pytań: nie tylko o to, czy dana osoba była skazana za przestępstwo, ale również o to, w jaki sposób przestępstwo to może wiązać się z wykonywanymi przez nią funkcjami i koniecznością biznesową.

W przypadku zatrudniania przestępców lub odmowy zatrudnienia, bardzo ważne jest, aby Twoja mała firma posiadała jasne i spójne zasady i praktyki w zakresie kontroli. Jeśli masz pytania dotyczące tworzenia lub wdrażania tych zasad, skontaktuj się z doświadczonym prawnikiem specjalizującym się w prawie pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *