Co może zrobić serwer procesowy, aby doręczyć dokumenty?

Co może zrobić serwer procesowy, aby doręczyć dokumenty?

Jeśli zamierzasz rozpocząć proces sądowy – czy to wnosząc pozew o rozwód, czy też prosząc sąd o przyznanie Ci opieki nad dziećmi – będziesz musiał doręczyć drugiej stronie zawiadomienie, aby dać jej znać, że rozpoczynasz proces. Celem tego jest danie im czasu na przygotowanie się i odpowiedź na nadchodzący pozew.

Istnieje kilka sposobów zawiadomienia, ale najbardziej popularnym i najłatwiejszym sposobem jest zawiadomienie przez prawnika. Większość prawników posiada profesjonalne serwery procesowe, których używają w konkretnym celu dostarczenia dokumentów sądowych i zawiadomień do strony przeciwnej.

Co to jest serwer procesowy?

Serwer procesowy jest istotną częścią procesu prawnego. Mogą oni wykonywać różne zadania, w tym wypełnianie dokumentów i pobieranie dokumentów z sądu. Jednak ich głównym zadaniem jest doręczanie dokumentów prawnych.

W celu „doręczenia” dokumentu, serwer procesowy przedstawia dokument prawny osobie zaangażowanej w sprawę sądową. Po serwer procesowy dostarczył dokumenty, muszą one zaoferować dowód doręczenia do sądu, że zostały dostarczone.

W Kalifornii, serwer procesowy może być osoba fizyczna, lub mogą one pracować dla firmy. Nie ma oficjalnego szkolenia. Główne wymagania są takie, że serwer proces jest powyżej 18 roku życia i nie jest stroną w procesie. Serwer procesowy musi się zarejestrować w hrabstwie, w którym mieszka, jeśli doręcza więcej niż dziesięć dokumentów rocznie.

Co może robić serwer procesowy?

Czasami osoba, do której serwer procesowy przekazuje dokument, nie chce otrzymać zawiadomienia. Mogą wierzyć, że jeśli mogą uniknąć fizycznego dotknięcia dokumentu, że pozew nie może postępować, a oni nie będą musieli pojawiać się w sądzie. Jednakże, w Kalifornii, tak nie jest. Istnieje kilka kroków, serwer procesowy może podjąć, jeśli osoba, która jest obsługiwana próbuje ich uniknąć.

Osobista usługa

Osobista obsługa jest, gdy osoba nie zaangażowana w sprawę fizycznie dostarcza dokumenty do osoby, która jest obsługiwana. Jest to najbardziej niezawodna forma doręczenia, ponieważ serwer procesowy musi ustnie zidentyfikować osobę doręczaną i musi fizycznie przekazać jej dokumenty, informując ją jednocześnie o ich treści.

Usługa zastępcza

Ten rodzaj doręczenia stosowany jest w przypadku, gdy serwer procesowy może wykazać kilka nieudanych prób doręczenia osobistego.  Jeśli tak się stanie, serwer procesowy może zostawić dokumenty z kimś innym, kto ma ponad 18 lat.

Osoba ta musi albo mieszkać w miejscu zamieszkania, jeżeli dokument jest doręczany pod adresem osobistym, albo musi pojawić się jako osoba odpowiedzialna, jeżeli jest to pod adresem firmowym. Serwer procesowy będzie musiał również wysłać dokumenty pocztą na ten adres i wypełnić dodatkowe dokumenty w sądzie, aby wykazać, że nie mógł osobiście obsłużyć danej osoby.

Doręczenie pocztą

Doręczenie pocztą ma miejsce wtedy, gdy ktoś niezaangażowany w sprawę wyśle zawiadomienie do osoby, której ma ono służyć. Dokumenty zostaną wysłane na adres domowy lub służbowy, w zależności od tego, kto jest obsługiwany. Ta forma doręczenia nie jest najbardziej wiarygodna, ponieważ sąd nie ma możliwości sprawdzenia, czy i kiedy dokument został odebrany.

Potwierdzony odbiór

Czasami strona przeciwna wie, że zostanie jej doręczony dokument i będzie współpracować. Oznacza to, że serwer procesowy może wysłać dokumenty pocztą, a druga strona zgadza się, że podpisze potwierdzenie ich otrzymania. Zdarza się to często w prawie rodzinnym i sprawach cywilnych, często z doręczeniem bezpośrednio do prawników reprezentujących drugą stronę.

Inne możliwości dla serwera procesowego

Serwer procesowy może mieć dodatkowe opcje, jeżeli żaden z powyższych rodzajów doręczeń nie zadziała. Alternatywy te mają bardziej szczegółowe zasady i mogą mieć zastosowanie tylko do niektórych rodzajów spraw.

Należą do nich:

Doręczenie przez wywieszenie na terenie posesji – dotyczy tylko spraw o eksmisję i musi również wysłać kopię pocztą.
Usługa przez publikację – zawiadomienie o usłudze jest publikowane w gazecie. Sąd musi wyrazić zgodę na tę formę doręczenia.
 Doręczenie przez wywieszenie w budynku sądu – zawiadomienie o doręczeniu jest publikowane na widoku publicznym w budynku sądu. Sąd musi wyrazić zgodę na tę formę doręczenia.
Doręczenie listem poleconym – jest to dopuszczalne tylko w sądzie ds. drobnych roszczeń, a list jest wysyłany przez urzędnika sądowego za opłatą.
 Jeśli druga strona jest poza stanem – zwykle może to zrobić serwer procesowy, który nie jest stroną w sprawie. Zawiadomienie jest wysyłane pocztą na ostatni znany adres i wymagane jest zwrotne potwierdzenie odbioru.
Jeśli druga strona jest poza granicami kraju – należy przestrzegać międzynarodowych przepisów prawa, takich jak Konwencja Haska. Najlepiej jest zasięgnąć porady prawnej w sprawach dotyczących doręczeń międzynarodowych.

Jeśli usługa nie jest wykonywana prawidłowo, może to naprawdę skomplikować sprawę prawną. Tak więc, to zawsze najlepiej błądzić po stronie ostrożności i skonsultować się z doświadczonym prawnikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *